Ako si vybrať svietidlo

Chcete na to ísť inak? Ujasniť si parametre, nelámať si hlavu? Pozrite sa na parametre, ktoré u svietidiel hrajú rolu:

  1. Svetelný výstup (lúmeny) – teda to, koľko svetla svietidlo celkom vyžiari. Čím viac, tým viac svetla, ale tiež tepla a kratšia životnosť batérie. Udáva sa v lúmenoch.
  2. Veľkosť a hmotnosť – určuje, či baterku môžete nosiť vo vrecku, na opasku alebo ju musíte nechávať v batohu či aute. Menšie svietidlá môžete mať stále pri sebe, väčšie ponúkne väčší svetelný výstup, ale nebude sa vám chcieť ho všade ťahať.
  3. Batérie alebo použité napájanie – na Slovensku sú preferované “AA” – teda tužkové batérie, pretože na ne majú ľudia bežne nabíjačky. Lepšie parametre poskytujú svietidlá s na jednorazové CR123A batérie a nabíjacie 18650 li-ion batérie. Ponúkajú najlepší pomer kapacita/váha/rozmery. A pozor: pre moderné LED svietidlá budete potrebovať kvalitné batérie, pretože aby svietidlo poriadne svietilo, je nutné ho tiež poriadne napájať. Väčšie svietidlá používajú viac batérií, takže ponúknu dlhšiu dobu svietenia a niekedy aj svetelný výstup.
  4. Materiál puzdra – poriadne LED svietidlo tiež hreje. Preto sa puzdra vyrábajú z duralu: je ľahký, pevný a teplo vodivý. Svietidlu nevadí, keď sa s ním hodí o zem.